Wyrok zapadł: nadwaga, cholesterol, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca…. wiele osób decyduje się wówczas wyeliminować nieodwołalnie z diety wszelkie produkty mleczne. Zbyt tłusty, zbyt słony: koniec z serem! W ten sposób, padając ofiarą przesądów i fałszywych informacji, produkty mleczne zostają otoczone złą sławą. Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że sery i jogurty dają się pogodzić z określonymi specjalnymi dietami.
Na wstępie należy przypomnieć ogólną prawdę, że żadna kategoria żywności nie jest jednoznacznie ani „doskonała” ani „zła”. Mówiąc o równowadze żywieniowej należy pamiętać, że powinna ona uwzględniać częstotliwość jedzenia i wielkość porcji, które muszą być dostosowane do każdego profilu i potrzeb (patrz zalecenia Narodowego Programu Żywienia i Zdrowia). Wskazane jest również, aby lepiej spożytkować energię dostarczaną przez jedzenie, aby „należycie zażywać ruchu” tak, by uzyskać co najmniej równowartość 30 minut energicznego marszu każdego dnia. Wówczas, nawet jeśli bardzo uważają Państwo na swoją wagę, mogą Państwo jeść produkty mleczne… W przeciwieństwie do powszechnie panującego przekonania, racjonalne spożywanie produktów mlecznych może mieć nawet pozytywny wpływ na ograniczanie masy ciała, cukrzycę typu 2 lub ryzyko chorób układu krążenia (1).
Produkty mleczne mogą być spożywane nawet 3 razy dziennie, pod warunkiem, że ich porcje będą mniejsze.
Uwaga: Zalecane porcje w ciągu dnia są następujące:
Wraz z wiekiem, szczególnie dotyczy to kobiet w okresie menopauzy, może nastąpić wzrost wagi ciała. Aby dowiedzieć się więcej o potrzebach żywieniowych seniorów, odkryj nasze aktualne wiadomości poświęcone tej problematyce.
Nadwaga i otyłość nigdy nie powinny być lekceważone i wymagają pomocy specjalisty w dziedzinie zdrowia. Tylko on może zalecić wdrożenie diety pod nadzorem lekarza. Ponadto, należy unikać wszelkich diet odchudzających niezależnie od tego czy mają swoistą konkretną nazwę czy też nie, chyba że są one zalecone przez lekarzy specjalistów. Oprócz niedoborów składników i problemów zdrowotnych, które mogą spowodować, restrykcyjne diety często prowadzą, po gwałtownym schudnięciu, do szybkiego przyrostu wagi powyżej wyjściowej, znanego jako efekt jo-jo.
We Francji średnie spożycie soli jest wyższe od ilości zalecanych przez Narodowy Program Żywienia i Zdrowia, zwłaszcza przez mężczyzn (9 g zamiast 8 g dla mężczyzn i 7 g zamiast 6,5 g dla kobiet – jak wynika z badania INCA3). W przeciwieństwie do wielu fałszywych pogłosek, do nadmiernego spożycia soli przyczyniają się głównie: chleb i suche wyroby piekarnicze (takie jak kanapki, pizze i solone ciasta), ale także przyprawy i sosy, zupy i wyroby wędliniarskie.
Pomimo uzasadnionych obaw związanych z nadmiernym spożyciem soli, nie zaleca się stosowania diety bez soli bez zalecenia lub nadzoru lekarza. Wyeliminowanie soli niesie ze sobą wysokie ryzyko utraty apetytu i naraża na odwodnienie.
Uwaga: nawet jeśli masz wysokie ciśnienie krwi*, lekarz nie zawsze zaleci dietę bez soli.
*Mówimy o nadciśnieniu wówczas, kiedy ciśnienie krwi w tętnicach jest zbyt wysokie. Zwykle osoba dorosła jest uważana za osobę z nadciśnieniem, kiedy wartości ciśnienia przekraczają 140/90.
Tak, nawet jeśli uważasz na ilość spożytej soli, nie ma potrzeby eliminowania sera z diety. Zalecana jest nawet porcja 30 g. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje potrzeby, Soignon proponuje roladę o obniżonej zawartości soli.
Właściwe wybory żywieniowe, dostosowane (pod względem częstotliwości i wielkości porcji) do potrzeb żywieniowych w połączeniu ze stałą aktywnością fizyczną na co dzień – to najlepszy sposób kontrolowania wagi i utrzymania dobrej kondycji bez konieczności rezygnacji z produktów mlecznych.
Nie jest konieczne wyeliminowanie z diety produktów mlecznych, jeśli trzeba uważać na wagę lub obniżyć spożycie soli; wystarczy wybrać odpowiednie produkty i spożywać je w małych ilościach.
W ten sposób można jeść 2 porcje dziennie serów o niskiej zawartości tłuszczu i soli oraz wysokiej zawartości wapnia, nie zapominając o ograniczeniu spożycia deserów mlecznych słodkich i tłustych.