Zacznij od czerpania przyjemności z ich oglądania. Wdychaj ich zapach, upajaj się aromatem, aby czerpać jak najwięcej przyjemności ze smaku. Sery należy wybierać starannie, uwzględniając posiłek, do którego będą podane i stosując się do poniższych zaleceń.
Sery kozie są zazwyczaj klasyfikowane w 4 kategoriach:
- sery świeże: roladka świeżego sera koziego Doux et frais (łagodny i świeży). Masa jest idealnie biała, gładka i elastyczna. Smak koziego sera nie jest jeszcze bardzo wyrazisty, ponieważ ser ma nadal dużą zawartość wody.
- sery miękkie z naturalną skórką: crottin de chèvre
- sery miękkie ze skórką pleśniową: rolada Sainte-Maure Soignon lub camembert kozi. To ser dojrzewający i najlepszy, kiedy dojrzeje „do serca”. Im bliżej daty przydatności do spożycia, tym ma wytrawniejszy smak i staje się coraz płynniejszy.
- sery z masy wyciskanej niegotowanej: np. plastry sera koziego i tarty ser kozi Soignon
Przy wyborze sera najczęściej kierujemy się czasem jego dojrzewania: im kozi ser jest młodszy i świeższy, tym ma łagodniejszy smak, i odwrotnie – im jest suchszy, tym jego smak jest wytrawniejszy.
- Sery półsuche – Okres dojrzewania od 8 do 15 dni nadaje koziemu serowi białą i miękką konsystencję oraz wyraźny „kozi” smak. Jednym z najbardziej znanych serów tej kategorii jest rolada.
- Sery suche i bardzo suche – Proces dojrzewania trwający od 3 do 4 tygodni pozwala uzyskać ser kozi, który jest pełniejszy i bardziej suchy pod względem tekstury
Sery kozie mają tę szczególną cechę, że w odróżnieniu od innych serów nadają się do spożycia na wszystkich etapach dojrzewania.