Większość osób, u których zdiagnozowano nietolerancję laktozy lub którzy myślą, że jej nie tolerują, ma odruch wykluczenia wszystkich produktów mlecznych z diety. Jakie niesie to ze sobą ryzyko? To ryzyko pozbawienia się podstawowych składników odżywczych dostarczanych przez produkty mleczne, takich jak wapń. Niedostateczne spożycie wapnia może mieć negatywny wpływ na kości u dzieci i osób starszych. Jednakże, utrzymanie produktów mlecznych w diecie jest możliwe w przypadku większości osób cierpiących na nietolerancję laktozy i SOIGNON wyjaśnia dlaczego jest to możliwe!
Laktoza jest głównym cukrem zawartym w mleku i niektórych produktach mlecznych. Mleko i przetwory mleczne są jedynym naturalnym źródłem laktozy!
Laktoza nie może być wchłaniana jako taka przez jelita i musi być najpierw strawiona przez enzym – laktazę, która w sposób naturalny jest obecna w naszym organizmie.
Wiedziałeś o tym ?
Laktaza „rozcina” laktozę na 2 mniejsze cząsteczki (glukozę i galaktozę), które następnie mogą być wchłonięte przez jelito.
Nietolerancja laktozy charakteryzuje się:
Co się dzieje, gdy organizm przestaje produkować albo nie produkuje wystarczającej ilości laktazy?
Laktoza nie jest trawiona przez laktazę i znajduje się nienaruszona w okrężnicy, gdzie podlega fermentacji w obecności flory jelitowej. W procesie fermentacji wytwarzane są gazy jelitowe, które wywołują nieprzyjemne objawy (wzdęcia, oddawanie gazów i/lub kolki…).
W zależności od stopnia niedoboru laktazy, ale także od wrażliwości jelita lub jakości flory, poszczególne osoby nietolerujące laktozy będą się zatem różnić pod względem ilości laktozy, którą mogą spożyć bez negatywnych dla nich skutków.
Wiedziałeś o tym?
Nietolerancja laktozy może być czasami zdiagnozowana po urodzeniu u noworodka, ale jest to bardzo rzadka choroba spowodowana dziedziczną wadą genetyczną.
Diagnoza nietolerancji laktozy dokonywana jest pod kontrolą lekarza na podstawie testu spożycia laktozy na czczo z pomiarem wydychanego wodoru (co odzwierciedla poziom produkcji gazów jelitowych związanych z fermentacją laktozy). Im wyższy jest mierzony poziom wodoru, tym mniej skuteczne jest trawienie laktozy i tym większa jest nietolerancja laktozy.
Konieczne jest postawienie diagnozy po to, aby nie wykluczać produktów mlecznych bez powodów medycznych. Samodzielne diagnozowanie może prowadzić do zachwiania równowagi żywieniowej, pociągającej za sobą problemy w dłuższej perspektywie czasowej.
TAK, ponieważ ilość laktozy, którą każdy jest w stanie strawić jest właściwością indywidualną i różni się w zależności od osoby…
W żadnym razie nie ma sensu całkowicie eliminować z diety produktów mlecznych, ponieważ niektóre z nich, takie jak dojrzałe sery, zawierają bardzo mało laktozy. Można je również spożywać w innej formie, takiej jak jogurt.
Można zatem sprawiać sobie przyjemność nawet wówczas, kiedy cierpi się na nietolerancję laktozy, wybierając z różnorodnych produktów mlecznych takich jak sery, jogurty i kwaśne mleko, nie narażając się na nieprzyjemne dolegliwości jelitowe.